Svátek Navštívení Panny Marie se slaví 31. května. Náš kostel je tomuto svátku zasvěcený a letošní poutní mše svatá se koná 4. června od 10:00 v trnavském kostele.
Od Pavla Hanulíka, místního zapisovatele vzpomínek dříve narozených se dozvídáme:
„Mimo pozemek, na který byl kostel postaven, se také uvažovalo o pozemku, který náležel č. p. 17 – tedy prostory, kde je dnes postavena tělocvična ZŠ a přilehlé hřiště. Tento pozemek tehdy náležel rodině Machalíčkově. Dodnes se v Trnavě udržuje pověst, že kostel měl stát na „Machalíčkovém“. Z ústní tradice se dozvídáme, že se stavitelům měla zjevit Panna Marie, aby jim oznámila, že mají kostel postavit v současných místech. Proto tedy kostel stojí naproti dnešnímu obecnímu úřadu a je zasvěcen Navštívení Panny Marie.“
Tento svátek přibližuje druhé tajemství svatého růžence: „s kterým jsi Panno Alžbětu navštívila.“ Máme před očima Mariinu věrnost Božímu plánu. Mariin spěch do hor k starší příbuzné, která také čeká syna, se kterým má Bůh svůj plán. Mariiným důvodem je jen srdce překypující láskou. Láska nepočká, láska se chce dávat, chce sloužit. A Maria se stala nositelkou zdroje Lásky v duchu i ve svém lůně.
Maria nesla posvěcení svému příbuznému, který se měl narodit, aby jednou působil jako předchůdce Božího Syna. V Judských horách jeho narození očekávala Alžběta, manželka kněze Zachariáše, který v té době byl němý, protože neuvěřil Božímu zaslíbení zvěstovanému skrze anděla. Alžběta byla pravděpodobně Mariinou tetou a z vnuknutí Ducha svatého se jí dostalo poznání, že k ní přichází Matka očekávaného Mesiáše.
„Když Alžběta uslyšela Mariin pozdrav, pohnulo se dítě v jejím těle; byla naplněna Duchem a zvolala velikým hlasem: »Požehnaná jsi nade všechny ženy a požehnaný plod tvého těla. Jak to, že ke mně přichází matka mého Pána? Hle, jakmile se zvuk tvého pozdravu dotkl mých uší, pohnulo se radostí dítě v mém těle. A blahoslavená, která uvěřila, že se splní to, co jí bylo řečeno od Pána.«“ (Lk 1,40-45)
Maria v odpověď zapěla chvalozpěv: „Velebí má duše Pána…“ U Alžběty byla Panna Maria poprvé „Prostřednicí milosti.“
Co vše Maria k Alžbětě přinesla? – Posvěcení Janu Křtiteli. – Zjevení pravdy o Vtělení. – Příklad lásky, pomoc a radost. – Chvalozpěv nazvaný Magnificat.
Zde je Mariin vzor jak ode všeho a se vším jít k Bohu. Všude a za vše Boha velebit. Žít ve věrnosti Božímu plánu, žít s Bohem a pro Boha. Jinými slovy: žít Láskou. To je to, co máme se svým životem udělat.
Tímto svátkem si také připomínáme Pannu Marii jako rozdavatelku milostí. Ona po Boží milosti vždy toužila a ji trpělivě hledala a to za vším, co s ní Bůh učinil. Nalezení milosti mělo za cíl zjednat spásu všem lidem. Chceme-li k Bohu, ke komu bychom nejlépe šli, ne-li k Marii? Skrze ni přišel na svět Boží Syn a skrze ni se nejsnadněji dostaneme k Bohu.