Sto let ve farnosti

• 1921

Založen charitativní spolek křesťanských matek, konal se zde okrskový sjezd Omladin a lidových jednot.

• 1923

5. července se v Trnavě konala první pouť v historii; téhož roku nesl dvoutisícový dav sochu Panny Marie Lurdské do Štípy, aby ji zde posvětil P. Jan Drábek, děkan z Fryštáku.

• 1924

Kostel byl poprvé zcela vymalován, zakoupeny byly sochy sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského; po výmalbě byl v předsíni kostela slavnostně pověšen obraz A. C. Stojana; na Štědrý den byl v kostele pověšen skleněný lustr, který zakoupil František Zetík, a to z vděčnosti za udělení svátosti křtu jeho synovi samotným arcibiskupem Leopoldem Prečanem, který zde byl udělit svátost biřmování 800 biřmovanců z Trnavy a okolí.

• 1927

19. září P. Adolf Pírek posvětil kříž v předsíni kostela, který věnoval farnosti jako dar na rozloučenou.

• 1928

16. září posvěcen čtyřmetrový kamenný kříž na Luhoch jezuitským knězem P. Josefem Bartoníkem ze Svatého Hostýna, který nechali zbudovat místní pasekáři; 28. října byly v předsíni kostela odhaleny dvě pamětní desky se jmény a fotografiemi padlých vojáků ve světové válce.

• 1929

V jubilejním svatováclavském roce proběhla generální oprava kapličky v Podkopné Lhotě.

• 1931

8. listopadu posvětil bývalý trnavský farář Adolf Pírek nově zbudovanou školu v Podkopné Lhotě.

• 1932

27. března první primice trnavské farnosti – P. Josef Macík, rodák z Podkopné Lhoty.

• 1937

Provedena elektrifikace kostela i fary.

• 1939

5. července přijeli dva trnavských novokněží – 9. července byla primice P. Otakara Holuba, 16. července byla primice P. Jana Vitovského.

• 1945

2.-9. července se konala Valašská děkovná pouť za ukončení válečných útrap.

• 1946

12. května posvěcena nová soška Panny Marie Lurdské; v létě velká venkovní oprava kostela i fary.

• 1947

Vydlážděna cesta od mostu ke kostelu až k faře a hřbitovu (dar Miroslava Garguláka).

• 1948

9. května byly posvěceny tři zvony do trnavského kostela (všechny darovala rodina Gargulákova) a jeden zvon do kaple v Podkopné Lhotě (darovali místní obyvatelé); téhož roku proběhla elektrifikace varhan.

• 1949

Byl natřen a pozlacen svatostánek.

• 1950

13. srpna proběhlo slavnostní svěcení sochy Panny Marie Svatohostýnské v Podkopné Lhotě.

• 1951

Zavedeno elektrické zvonění ve věži trnavského kostela.

• 1956

1. září bylo na ranní mši svaté napočítání 561 lidí, na hrubé mši svaté 450 lidí, celkem tedy 1011 lidí.

• 1958

Proběhla rozsáhlá renovace obrazů, kazatelny i křížové cesty.

• 1959

P. Erich Pepřík: „Křtěny jsou všechny děti katolických rodičů. Též svatby jsou svátostně slaveny všechny před Bohem a Církví. Umírající jsou zaopatřováni rovněž ve stejné míře jako jindy…“

• 1963

15. dubna byly posvěceny nové varhany kapitulním vikářem P. Josefem Glogarem; téhož roku za své vystupování proti P. Erichu Pepříkovi musel odstoupit někdejší předseda MNV František Gargulák, odejít musel i P. Pepřík, kterého nahradil P. Jan Krist.

• 1965

Po ukončení Druhého vatikánského koncilu proběhly změny v uspořádání kostela: do kněžiště bylo pořízeno křeslo a ambon, titulní obraz Navštívení Panny Marie byl zavěšen do průčelí k sakristii, sochy sv. Cyrila a Metoděje na druhou stranu. Také proběhla nová (tónovaná) výmalba a vytvořeny byly také mozaiky na oknech v kněžišti.

• 1966

Oprava fasády kostela, nátěr rýn a hodin.

• 1968

Díky politickému uvolnění se uskutečnila pouť na Hostýn i průvod Božího Těla v obci.

• 1971

Úprava kněžiště (návrh František Peňáz) – hlavní oltář zmenšen a přesunut blíže k lidu (aby se bohoslužba mohla konat čelem k lidu), svatostánek umístěn pod prostřední okno kněžiště, křeslo přesunuto směrem k sakristii, mřížka k sv. přijímání odstraněna; téhož roku bylo budováno rekreační středisko pro bohoslovce na Luhoch – dílo bylo zabaveno komunisty.

• 1972

Zbudována nová mariánská kaple (socha Panny Marie Lurdské doplněna o skálu), na místě bývalé mariánské kaple byl postaven velký pohyblivý betlém.

• 1973

Nový liturgický kalendář – pouť přesunuta na přelom května a června.

• 1974

Položena mramorová dlažba v kněžišti.

• 1981

P. Jan Krist: „Nevěra i vlažnost proniká i do naší farnosti. Je to zřejmé z toho, že některé děti jsou už nepokřtěny, že některé svatby jsou pouze civilní, že přibývá kremací zemřelých.“

• 1984

P. Jan Krist: „Radost působí, jak někteří věřící zůstávají v této těžké době věrni Bohu a církvi, bolest však působí, když lze pozorovat, jak mládež a vůbec střední generace na Boha zapomíná a od kostela se vzdaluje…“

• 1987

Nová fasáda a nová měděná střecha kostela.

• 1990

Obnoven Klub křesťanských žen, Klub křesťanské mládeže i činnost katolických skautů, ve farnosti působil chrámový sbor a dvě scholy.

• 1991

30. května opět vyšel průvod Božího Těla do obce (oltář u Hlaváčů).

• 1994

Dokončena klubovna u fary, zalesněn svah nad hřbitovem.

• 1995

8. října byla slavnostně posvěcena nově zbudovaná kaple v Podkopné Lhotě.

• 1995

Dosloužily hodiny na věži kostela – byly pořízeny nové.

Zcela zanikla nedělní odpolední bohoslužba (požehnání) pro malou účast.

• 1999

Výmalba kostela.

• 2001

27. května proběhlo slavnostní posvěcení nového trnavského praporu arcibiskupem Janem Graubnerem.

20. srpna byla slavnostně požehnána kaplička na Paprádné.

• 2007

Renovace hlavních dveří do kostela, opraveny schody a položena zámková dlažba před kostelem.

Zbudován bezbariérový vstup do kostela, nové ozvučení i nové dveře na kůr.

P. Jan Krist za svou šedesátiletou kněžskou službu obdržel zlaté mešní roucho.

Dokončeno veřejné WC na faře.

• 2012

Pohřeb P. Jana Krista, který v trnavské farnosti sloužil 43 let (2005-2011 pak sloužil jako emeritní kněz).

3. června se konala primiční mše P. Pavla Barbořáka, nového kněze z Trnavy

Revitalizace klubovny vedle fary.