Já vůbec nemluvím valašsky. Říkám enom ogaři a cérky (směje se)… Pocházím z Ořechova na Slovácku, okres Uherské Hradiště. Pozor, neplést s Velkým Ořechovem z okresu Zlín! Mám pět bratrů a jednu sestru.
Naše dědina byla salesiánská a kněží velmi oblíbení, uznávaní, vítaní, také společenští a veselí. Jako teď děti vzhlíží ke zpěvákům, sportovcům, tehdy byli idoly kněží. Snad všichni moji bratři se chtěli stát kněžími. Bratři se nakonec rozhodli jinak, a na kněžskou dráhu jsem se vydal jenom já.
U mě komplikace nenastaly (směje se). V pěti letech došel bratr a zvěstoval: ‚Představte si, každý z nás může být knězem!‘ A já jsem si řekl: „Tak jestli možu být knězem, tak budu knězem.“ A pak už jsem celý život chtěl být tím knězem. Skutečně.
Ano. Proto jsem šel hned po maturitě na vojnu, abych to měl brzo za sebou, a potom jsem se hlásil na teologickou fakultu. Držel jsem se svého rozhodnutí a přání. A samozřejmě i Božího volání. Člověk musí věřit a věří, že to Pán Bůh chce a řídí to.
Postupně se se svatými tak nějak spřáteluji. Jako vy máte svůj okruh přátel, mezi nimiž je vám dobře a neustále si ho rozšiřujete, já si takový okruh tvořím mezi svatými. V patnácti letech mě zaujal svatý Petr, ta jeho kajícnost. Zhřešil, ale vyznával Ježíši: „Ty víš, že Tě miluji. Ty víš všechno.“ Nikdy jsem si nemyslel, že jsem svatý. Uznávat své hříchy a litovat jich, v tom jsem byl vychovávaný, to mě vždy provázelo. Ale jak zvládnout to napětí: být knězem, i když uznávám své hříchy? Můj bratr si při biřmování zvolil za patrona sv. Josefa a já si k němu našel cestu. Jak jsme byli salesiánská rodina, na prvním místě byla Panna Maria, Pomocnice křesťanů a spolu s ní i Don Bosco. Na vojně, kde to nebylo vůbec lehké, mi jeden voják daroval obrázek Jana Křtitele. Bral jsem ho jako boží dar a celé dva roky jsem si ho schovával ve skříňce. Když jsem nastoupil do semináře, fascinoval mě svou společenskostí a veselostí sv. Dominik, zakladatel Dominikánů. Podobně i později sv. František, když jsem byl kaplanem v Meziříčí.
Věříme, že jsme církev nebližší Kristu, nejvěrnější apoštolům. Hlavní křesťanskou zásadou má být: „Nepovyšuj se nad druhé.“ Kdyby za mnou nevěřící člověk přišel, že si chce vybrat, řeknu mu: „Seznam se radši s vícero vírami, církvemi, a která ti bude pasovat, tu si vyber.“ Nejde se vnucovat. I svatý Pavel říká: „Všecko zkoumejte a co je dobré, toho se držte.“ Jasně, díky výchově rodičů jsme katolíci a už nás nikdo nepřetahoval do ničeho jiného, nesnižoval naši víru. My se odplácíme tím samým.
Myslím si, že mám talent na mše ve všední den. Ty miluju a jsem uvolněný, jako ryba ve vodě. Na neděli si to kázání píšu, musí to nějak vypadat. Takže už nejsem tolik uvolněný, přijde nervóza, a tolik si nevěřím. Mám to dobré? Nemám to dobré? Sami lidé mi říkají, že mám kázání lepší přes týden. V neděli že je mám moc složité. To taky přijde víc lidí, i neznámých a je víc rušno. Lidé přichází později. Jsou i laxní rodiče, kteří nechají děti bez dozoru a neuvědomují si, že to člověka ruší.